PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Trudno powiedzieć kto jest tym faktem bardziej przerażony, Ty czy Twoje dziecko.

 Jego zdenerwowanie udziela się też Tobie. Twoje maleństwo idzie do przedszkola! Zupełnie samo wkracza w obcy nieznany dotąt świat, bez Ciebie. W przedszkolnej sali nie będziesz już mogła trzymać go za rękę, nie pomożesz, gdy kolega podstawi mu nogę, nie staniesz w jego obronie, gdy zostanie posądzony o zabranie koledze ulubionej zabawki. Weź głęboki oddech, spójrz na swojego ZUCHA i nie martw się,… on sobie poradzi.

 Warto jednak już dużo wcześniej zadbać o to, by to wydarzenie stało się w przyszłości miłym wspomnieniem dla Was obojga.

SZANOWNI RODZICE !!!

 Oto kilka rad, które pomogą sprawić, by edukacja przedszkolna Waszego dziecka rozpoczęła się pomyślnie. Życzymy powodzenia i pamiętajcie, że zawsze służymy radą i pomocą.

DYREKTOR I NAUCZYCIELE PRZEDSZKOLA NR3 W SWARZĘDZU.

 – Po potwierdzeniu przyjęcia Twojego dziecka do Przedszkola uczestnicz wraz z nim w „Dniu otwartym”. Zapoznasz się tam z Dyrektorem placówki i nauczycielami. Razem z Twoją pociechą weźmiecie udział w zabawach przez nich zorganizowanych. Obejrzysz sale i ogród przedszkolny.

∞∞∞

 – W trakcie wakacji kilka razy wybierzcie sie na spacer do przedszkola, zapoznaj dziecko z drogą, którą będzie codziennie chodzić. Pokaż mu okna jego przedszkolnej sali. Przypomnij co znajduje się w budynku. Opowiedz o zabawach w ogrodzie.

∞∞∞

 – Opowiedz dziecku o swoich przeżyciach w przedszkolu (unikaj niemiłych wspomnień). Pokaż mu swoje zdjęcia z tego okresu, opowiedz o swoich kolegach, przekonaj go że przedszkole to głównie dobra zabawa.

∞∞∞

 – Nigdy nie mów dziecku że przedszkole to takie miejsce gdzie trzeba być grzecznym, bo inaczej będzie źle. Takich argumentów używają rodzice, którzy nie potrafią sobie poradzić z wychowaniem i straszą dziecko, że w przedszkolu wreszcie ktoś nauczy je posłuszeństwa. Dziecko słysząc to ma słuszne podstawy aby obawiać się przedszkola.

∞∞∞

 – Zaangażuj swojego malucha w przygotowania do przedszkola. Razem wybieżcie się po zakupy wyprawki przedszkolnej. Pozwól mu wybrać kredki z ulubionymi bohaterami, kolor teczki potrzebnej do przechowywania prac plastycznych, pozwól mu też wybrać materiał na przedszkolną pościel i pidżamkę. Przy okazji tego zakupu poinformuj dziecko o odpoczynku na leżaczkach. Niech to nie będzie dla niego przykra niespodzianka.

∞∞∞

 – Jeżeli to możliwe nawiąż kontakt z rodzicami innych dzieci z jego grupy i zorganizujcie wspólną zabawę na placu. Ty zapoznasz się z mamami, a twoje dziecko wcześniej pozna przedszkolnych kolegów.

∞∞∞

 – Pierwszego dnia w przedszkolu spróbuj nawiązać kontakt z wychowawczynią, przypomnij pani imię swego malucha.

∞∞∞

 – Nie uciekaj chyłkiem z sali, jeżeli obiecałaś, że zostaniesz z dzieckiem kilka minut, zrób to. Jeżeli powiedziałaś, że przyjedziesz po obiedzie to dotrzymaj słowa. Dziecko musi mieć co ciebie zaufanie. Staraj się też nie pozostawiać dziecka w przedszkolu bardzo długo od razu pierwszego dnia. Lepiej stopniowo wydłużać czas rozstania.

∞∞∞

 – Nie żegnaj się ze swoją pociechą zbyt czule, nie machaj mu zza szyby chusteczką, nie wylewaj morza łez. Im czulsze będzie twoje pożegnanie, tym bardziej maluch będzie żałował, żę musi zostać w przedszkolu. Nie zaglądaj co chwila do sali, jeżeli twja pociecha zobaczy, że go pilnujesz uzna, że jest się czego bać. Pożegnaj się zdecydowanie i krótko, daj buziaka i zapwenij, że odbierzesz je za kilka godzin.

∞∞∞

 – Po południu całą rodziną uczcijcie debiut Waszego dziecka w przedszkolu. Wybierzcie się razem na lody lub wspólny obiad. Pozwól dziecku podzielić się swoimi wrażeniami z dziadkami, przyjaciółmi.

∞∞∞

 – W pierwszych tygodniach często rozmawiajcie ze swoim dzieckiem o tym, co się wydarzyło, jak mają na imię nowi koledzy, w co lui się bawić… Po kilku dniach zapytaj wychowawczynię jak Twoja pociecha radzi sobie w nowym otoczeniu, jak zachowuje się w grupie.

∞∞∞

 – Daj mu czas na przystosowanie się do nowego otoczenia. Niektóre dzieci adaptują się do warunków przedszkolnych po kilku dniach, inne po kilku tygodniach.

∞∞∞

 – Ucz je samodzielności, proś o pomoc w pracach domowych, pozwól ubierać się samemu, często chwal i nagradzaj nie tylko w formie materialnej. Nie interweniuj od razu gdy zdarzy się kłótnia z kolegą. Spróbuj zasugerowć rozwiązanie, doradzić. Pozwól dziecku załatwić problem samemu.

∞∞∞

 – Zachęć swoje dziecko do zwierzeń na temat jego pierwszych dni w przedszkolu. Nagraj to i daj mu na pamiątkę z okazji osiemnastych urodzin.

∞∞∞