Witamy grupę 3!

Witamy , witamy i tym tygodniu do odkrywania  tajemnic ukrytych w książkach zapraszamy.

Temat kompleksowy: Tajemnice książek 27-30.04.2020

Umiejętność ogólna: zapoznanie z tradycyjnymi legendami , rozbudzanie twórczego myślenia, doskonalenie umiejętności oceny zachowań bohaterów, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie poszanowania do książek

 

Plan dnia na każdy dzień :

Po pierwsze bierzemy ściereczkę i odkurzamy książkę

Po drugie staramy się przeczytać tytuł lub go sobie przypomnieć , jeśli już kiedyś mieliście tę książkę w ręku.

Po trzecie przeglądamy obrazki , które się w niej znajdują .

Po czwarte prosimy domownika, który umie czytać ( mama, tata, starsza siostra, brat , babcia itd.) o przeczytanie choćby  fragmentu.

Takie zadania powtarzamy każdego dnia.

 

Oto kilka zajęć:

1.Rozmowa  kierowana na podstawie przeczytanego przez  rodzica wiersza A,Kamińskiej pt. Książka

Czemu książka stoi niema?
Może o czym mówić nie ma?
Jej literek czarne rządki
smutne jak jesienne grządki.
Czemu taka nudna, pusta,
jakby jej zamknięto usta?
Aż tu nagle, moja miła
niema książka przemówiła.
I gadała, i śpiewała,
czego nie opowiadała,
O przygodach, awanturach,
ptakach, kwiatach, morzach, górach.
Gdzie to wszystko w niej mieszkało?
Jak to wszystko w niej drzemało?
Chyba nie ma o co pytać;
nauczyliśmy się czytać

Anna Kamieńska

2. Zabawa ruchowa z książką : przenoszenie książki w rękach i na głowie, koniecznie trzymajcie głowę prosto i ręce rozstawione jak skrzydła samolotu.

3. Zabawa w lekarza od książek : segregowanie książek na zdrowe i chore ( zniszczone), oraz naprawianie tych  zepsutych

4. Doskonalenie zdolności grafomotorycznych

Szlaczki- karty pracy (kto ma możliwość drukuje kto nie uzupełnia szlaczek narysowany przez rodzica)

KP 4.8b

KP4.9b

KP 4.7a

KP 4.7b

KP 4.6

KP 4.8a

KP 4.9a

KZ- porządkowanie książek na półkach

5. Zabawy muzyczne i ruchowe do piosenki:  My lubimy bajki ( dzieci znają, https://www.youtube.com/watch?v=L2PQj85PYDY), zupełna dowolność

6. Mój ulubiony bohater z książki – praca twórcza pobudzająca  wyobraźnie . Z dostępnych w domu materiałów plastycznych dzieci rysują , malują , szkicują , wydzierają itp bohatera z książki, takiego jakiego lubią . Bardzo prosimy, żeby zwrócić uwagę czy bohater nie wygląda na głowonoga tzn; czy posiada wszystkie elementy ciała. W wieku 5lat dziecko powinno już rysując zachowując proporcje ciała i uwidaczniać jego wszystkie elementy.

7. Praca plastyczno- techniczna – moja książka lub zakładka do ulubionej książki, Dzieci wybierają jaką prace stworzą: książkę czy zakładkę . W książce  zwróćmy uwagę na stronę tytułową , podanie autora, numerację stron, tworzenie ilustracji. Książka wykonana przez dzieci nie musi wcale mieć tekstu, najważniejsze , że dziecko będzie umiało opowiedzieć, co znajduje się na poszczególnych stronach książki.

8. Wprowadzenie litery f, F doskonalenie percepcji wzrokowej. Proszę pokazać zapis litery F, f na gładkiej kartce oraz w liniaturze. Chętne dzieci mogą spróbować napisać literę wielką i małą literę w liniaturze.

 

Dla chętnych: Zabawa w pisanie swojego imienia ( wzór karta pracy Amelia ), koniecznie w wersji pisanej. Dzieci nie muszą łączyć liter ze sobą.

KP 4.5a

KP 4.5b

9. Piszemy baśń o…- kreatywne tworzenie historii z wykorzystaniem kostek Story Cubes . Świetna gra rodzinna rozwijająca kreatywne myślenie i wyobraźnie. Dziecko opowiada w zabawie z domownikami historyjkę z kostek.

Uwaga:

Jeśli ktoś nie ma kostek to nie opuszcza tego punku . Realizuje go ale w zmieniony sposób. Na początku na małych karteczkach ( sztuk 24) rysujemy symboliczne rysunki przedstawiajże przedmioty z różnych dziecin np.: dom, but, różdżka, kwiat, jaskinia, słońce, skarb, samolot, człowiek, sanki, chmura, ryba, lew, maska, widelec, pralka, rower, plaża, zamek, piłka itd.

Następnie wycina , wyrywa  notesika rysunki. Wrzuca do kopert, kubeczka lub pojemnika. Miesza i losuje kilka obrazków. Proponuje zacząć od 4 a potem zwiększać ilość max do 10 obrazków. Zadaniem dziecka jest wymyślenie historyjki z wylosowanych obrazków. Życzymy miłej zabawy.

 

 

Bardzo, bardzo  serdecznie pozdrawiamy. W razie problemów jesteśmy do Państwa dyspozycji mail karolkasibin@gmail.com

 

Karolina Sibińska

Żaneta Kowalska